saraismising

„Sara is Missing” to darmowa gierka dostępna w sklepie Google Play na telefony z androidem, ale też na PC’ty i MAC’i (linki na końcu wpisu). Jest to pewien rodzaj symulacji smartfona, który to został zgubiony, a nam z kolei udało się ten telefon znaleźć i teraz próbujemy dotrzeć do jego właściciela. Dziś można powiedzieć, że gra ta jest przedstawicielem nowego gatunku gier, czyli tzw. „lost phone” – a więc to, co opisałem wyżej.

Sama gierka tworzy niesamowitą otoczkę realności, przez co wciąga gracza w swój świat właśnie czadową imersją.
Tutaj ważna uwaga: żeby dać się porwać temu klimatowi polecam – po pierwsze: grać na swoim smartfonie, a nie na PC’cie, bo wtedy wrażenie, że trzymamy w ręku ten zagubiony telefon jest 1000000000x większe; po drugie – trzeba użyć słuchawek, po trzecie – w grę należy zagrać w wygodnym fotelu lub kanapie/łóżku/materacu/kartonie, ale w nocy i przy zgaszonym świetle. Wiadomo – żeby horror/thriller miał odpowiedni efekt, trzeba stworzyć dobrą atmosferę.

Sama gra to jakieś 30-40 minut zabawy i w sumie… tyle. Ale w grze są też różne zakończenia, a także ukryte informacje, więc można sobie zagrać nawet z 2-3 razy.
Rozgrywka polega przeglądaniu zagubionego telefonu z pomocą dziwnej „inteligentnej” aplikacji tak, aby dotrzeć do właściciela i dowiedzieć się, o co w ogóle kaman.
A ponieważ interfejs jest żywcem wyjęty z Androida i symuluje prawdziwego smartfona – wrażenie realności cały czas się potęguje. Przeglądamy maile, smsy, galerię zdjęć, a nawet sms’ujemy ze znajomymi itp. Jak ktoś nie jest zbyt dużym eksploratorem, nie przepada za czytaniem listów czy przeglądaniem konwersacji – może się po prostu znudzić. Jednak całość jest stworzona naprawdę zgrabnie – smsy jakby żywcem wyjęte z prawdziwej skrzynki jakiejś amerykańskiej studentki, śmieszne foty, rozterki i życiowe problemy dwudziestoparoletniej dziewczyny – no nie czuć tu tandety i sztuczności. Dodatkowo akcja dość szybko przyspiesza i po chwili z wypiekami na polikach klikamy kolejne informacje i ukryte wiadomości. A dziwna ‚aplikacja’ dokłada coraz więcej tajemniczości.

Gra jest krótka, więc nie mogę zdradzić więcej szczegółów, ale srogo warto zagrać – gęsty, mroczny klimat wręcz wylewa się z telefonu. Dodatkowo całość jest po prostu ZA DARMO (mała cebula). Można jednak wesprzeć autora małym datkiem, jak komuś się spodoba.

No cóż taka mała perełka. Na ciekawą godzinkę wieczorową porą z lekką nutką niepewności i dziwnym uczuciem na karku. Gra, w którą trzeba się wczuć, a i pomóc jej zgaszonym światłem, słuchawkami na uszach oraz obowiązkową rozgrywką na smartfonie. W zamian oferuje ciekawą historię i moc realności, która z kolei sprawia, że w pewnym momencie człowiek zaczyna się nerwowo rozglądać, a na koniec chce to wszystko jak najszybciej odinstalować!

Nawet jak ktoś jest prawdziwym hardkorem i ta cała imersja w ogóle go nie ruszy, to i tak polecam zagrać – nic się nie traci, a zyskać można naprawdę świetną rozrywkę i pół godzinny zabawy z dreszczykiem (bez skojarzeń!!)


STRONA AUTORA I LINKI DO POBRANIA

Sara is Missing by Monsoon Lab

You found a phone belonging to a missing person. What would you do? Available for Windows, Mac OS X, Android

SIM – Sara Is Missing – Android Apps on Google Play

1st IMGA SEA „Best Upcoming Game” – WINNER1st IMGA SEA „Jury’s Honorable Mention” – WINNER Sara has disappeared under mysterious circumstances, and your only lead is her mobile phone. Search for clues by investigating Sara’s personal messages, notes, emails, pictures and videos while trying to piece together her final days.

*Update: obecnie twórcy tej gry stworzyli nowy, podobny tytuł – tym bardziej dużo bardziej rozbudowany (4-5h gry). Gra dostępna w Google Play za jakieś 20zeta. Tytuł to SIMULACRA.

elo – kloni!


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial