indykii

Zagłębiłem się ostatnio w internety w poszukiwaniu dziwnych i niezależnych gier, i… o dziwo znalazłem całe miliony niesamowitych gierek, o których pewnie nikt nie ma pojęcia (poza twórcami – ups). Niektóre to tylko proste symulatory chodzenia okraszone specyficznym artyzmem, inne pokazują możliwości różnych mechanik okryte w interesujące pomysły artystyczne (zarówno graficzne jak i audiofilne); przy niektórych spędzasz max 5 minut, by posłuchać niesamowitej ścieżki dźwiękowej i spojrzeć na łamiące mózg wizje autorów, inne robią wrażenie detalami, klimatem, tworzonym światem. Są też platformowe dzieła na wiele godzin skakania po pikselowych labiryntach, czy tysiące gier tzw. story-telling. Znalazłem horrory z prawdziwego zdarzenia, czy też niedokończone prezentację ciekawych mechanik, gdzie twórcom brakło zapału, dalszego pomysły czy też kasy – a aż strach pomyśleć jak wspaniałe gry mogłyby z tego powstać. No jest tego w pizdu – co w sumie mnie miło zaskoczyło.
Wybrałem zatem kilka gier, które zrobiły na mnie największe wrażenie i chcę je wam pokazać – może ktoś też się na chwilę zachwyci… A w przyszłości jeszcze pewnie nie raz wrzucę taką serię.
Przy okazji – wszystkie gry znalazłem w serwisie Itch.io i serdecznie go polecam – można znaleźć niezłe perełki. Aaa – no i wybierałem tylko te darmowe, aczkolwiek macie tam całą masę jeszcze lepszych indyków, które wymagają niestety lub stety – wsparcie twórców jakaś kwotą od 1$ do 20$.
No i wybrałem różne style, także każdy może coś sobie oblukać.

Jedziemy
 
 

The Plan czyli symulator MUCHY!
 
The Plan 2016-06-23 16-30-47-97

No dobra – gra dosłownie na 2 minuty, ale… Załóżcie sobie słuchawki, zróbcie głos na full, ciemny pokój i wsłuchajcie się, wtopcie się w atmosferę lasu, gdzieś na wypizdajewie na końcu świata… Lasu, z którego próbuje odlecieć jedna biedna mucha. 5minut totalnego odprężenia i odpoczynku mózgu gwarantowane. No i musicie dograć do końca! W sumie mógłbym na podstawie tej gry walnąć cała rozprawkę filozoficzną na temat sensu istnienia, ale.. po co? 🙂

The Plan 2016-06-23 16-31-31-67

The Plan 2016-06-23 16-32-02-99

link do pobrania

 


One Night Stand czyli symulator fuksiarskiej nocy dla wszystkich nieśmiałych
 
One_Night_Stand 2016-06-23 16-28-30-22

Tym razem gierka z serii story-telling. Nawet dłuższa historia, dla każdego ziomeczka, który marzy żeby zaliczyć wystrzałową noc, ale nigdy nie miał odwagi, ewentualnie dla tych wszystkich (dziewczyn również!), którzy taką zaliczyli i mają tylko malutki uśmieszek na myśl o tej „przygodzie”.
Co tu dużo będę opowiadał – koleś zarwał nockę nad jakimś drinkiem i budzi się w łóżku jakiejś laski, a za chiny ludowe nie pamięta co to kurna się staneło… Więc wkraczamy do akcji point&click, by naszemu dzielnemu łamaczowi serca pomóc rozwikłać tę „twardą” zagadkę 😉
Jak na darmową grę niezależną, muszę przyznać, że wykonanie jest naprawdę niezłe, ciekawa „kreskowa” oprawa wideo; fabuła i mechanika daje radę – jeśli ktoś lubi, albo jest ciekawy (hehe świntuchy!) – polecam!

One_Night_Stand 2016-06-23 16-28-20-54

One_Night_Stand 2016-06-23 16-29-14-32

One_Night_Stand 2016-06-23 16-29-41-03

link do pobrania

 


NORTH czyli psychodeliczny symulator łażenia
 
n1

Przyznam się, że nie dokończyłem tej gry – nie przepadam, za takim rodzajem rozgrywki, aczkolwiek psychodelizm zawarty w historii, przedstawionym świecie i oprawie audio/video sprawił, że jednak ją tu zamieszczam. Mimo wszystko to darmówka, a specyficznym klimatem potrafi wkręcić. Więcej nie ma co pisać, jak ktoś lubi łażenie z pierdolcem w tle – polecam

n2

n3

n6

link do pobrania

 


Equinox czyli niesamowita oprawa na 5minut grania
 
e1

Mam trochę wrażenie, że nie jest to do końca gra, a raczej technologiczne demo, czy tam pokaz wizji autora. A mimo to ściągnąłem, zagrałem, a przejście do końca zajęło mi może 5-10minut i… nie żałuję. Oprawa wizualna niczym z jakiś odległych galaktyk, niema historia opowiedziana jedynie obrazem i mocną muzyką. Właściwie to nie ma tu żadnej historii, nic.. po prostu idziemy, mijamy kolejne miejsca i już.. A jednak magiczność wykreowanego świata sprawia wrażenie jakby za tym wszystkim kryła się naprawdę głęboka, ściskająca serce fabuła, a tajemniczość całego miejsca tylko dodaje klimatu. A może to wszystko sam sobie dorbiłem we łbie? Być może, a jednak dzięki tej wirtualnej wyprawie coś tam w mózgu zatrybiło. Warto oderwać się na chwilę od fejsa, twicha, csa i całego tego shitu, i na te 5 minut zapomnieć o świecie w wirtualnej rzeczywistości Equinox. Może kiedyś ujrzymy pełną wersję, po której spadną nam majty…
e2

e3

e4

link do pobrania

 


Momodora I/II/III czyli hop na pikselowy most
 
m1

Tym razem seria trzech pełnoprawnych gier platformowych. Co się będę rozpisywał – pikseloza, labirynty, skakanie, strzelanie itp. itd. Daje radę! Powiem więcej, daje radę w kij! Jak ktoś lubi klimaty platformowe, to ma za darmochę masy zabawy!!

m2

link do pobrania – część I
link do pobrania – część II
link do pobrania – część III

 


Everend czyli uciekaj sówko!!
 
Everend_PC 2016-06-23 16-55-39-99

Skoro już jesteśmy przy grach zręcznościowych-platformowych, czas na prawdziwą perełkę. Przypominam, że to wszystko są gry darmowe! Ta gierka, jak przystało na niezależnego, darmowego indyka zajmuje jedyne… 1000Mb !!! (LOL?!). Robi wrażenie.
Zaczynamy jako mała sóweczka, która wypadła z gniazda w czasie erupcji i wulkanu i.. no sprawdźcie sami. Prosta gra zręcznościowa, gdzie biegamy, skaczemy, pływamy, latamy, wciskamy guziki i przesuwamy wajchy. Do tego gra, mimo trochę pastelowo-brudnej palety kolorów, z naprawdę śliczną grafiką! W sam raz dla smutnej dziewczynki na wieczorny seans przy winku 😛

Everend_PC 2016-06-23 17-22-25-53

Everend_PC 2016-06-23 17-22-32-25

Everend_PC 2016-06-23 16-58-40-23

Everend_PC 2016-06-23 17-00-31-95

link do pobrania

 


The night that speaks czyli moc palca!
 
TheNightThatSpeaks 2016-06-23 16-33-03-87
Horror!!!!!!! W pikselach!! Jest moc. Co prawda bazuje na tanich chwytach, czyli noc na cmentarzu, krypty, jump-scary, ale naprawdę kilka razy podskoczyłem na krześle. I do tego.. palec! Zrozumiecie jak zagracie. A piksele? Szczerze to dawno nie widziałem tak ciekawie stworzonej oprawy wideo w postaci pikselowej grafiki. STRASZNIE POLECAM 🙂

TheNightThatSpeaks 2016-06-23 16-34-23-67

TheNightThatSpeaks 2016-06-23 16-33-12-95

TheNightThatSpeaks 2016-06-23 16-34-04-39

link do pobrania

 


Right Click To Necromance czyli miazga mechaniki, która wciąga gracza nosem
 
Clipboard01
Perełka na koniec! Gra wydawałoby się z dupy, a cieszy japę i wciąga uchem!
Podobno pomysł i cała gra powstała w czasie speed-game-contestu, czyli konkursu na jak najszybsze stworzenie grywalnej mechaniki.
O co chodzi? Kierujemy grupką rycerzy, którą LPM możemy kierować do ataku innych rycerzyków, natomiast po ich pokonaniu prawym przyciskiem wskrzeszamy umarłych i powiększamy swą armię i… już! koniec! Po prostu tworzymy coraz większą armię i koniec contentu gry. Ale jak świetnie to działa i jak wciąga! Świetna oprawa graficzna, genialna muzyczka, banał mechaniki i was nie ma. Ta gra ma jeden minus – nie ma żadnego celu i end-game’u, do którego możemy dotrzeć. Po prostu, gdy nasza armia rośnie, pojawiają się coraz groźniejsi przeciwnicy i tak do usranej śmierci (dosłownie!). Ale spróbujcie stworzyć taką armię i pokonać tego pieprzonego golema w rogu ekranu! Po 20minutach próbowania wreszcie się uda i w sumie gra się może znudzić, ale te 20-30 minut będzie jednymi z najlepszych jakie spędzicie przed tak prostą grą!
Marzy mi się dodanie tutaj fabuły, kolejnych plansz i jakiejkolwiek głębszej mechaniki, a byłaby perełka na światową skalę. Ech! Trza zagrać na mur beton!

Clipboard04

Clipboard06

Clipboard08

link do pobrania

 


To tyle, kilka gierek do wyboru do koloru, na każdą okazję – dla maniaków, filozofów, melancholików i każdego innego humoru jaki tam macie.
Miłego grania za darmoszkę!
kloni


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial