toplistpan

Mimo, że sam tworzę przeróżne toplisty (aczkolwiek z luźnym podejściem do tematu), to paradoksalnie nie jestem fanem klasyfikacji gier, próby skatalogowania ich czy tworzenia listy 10, 20, 1000, 1221983819236419 najlepszych. Gry są dla wszystkich, a że gusta są różne, to każda potwora znajdzie swego amatora – a jak nie to flaga na twarz i „za ojczyznę!”. Jasne, znajdą się gry wybijające się ponad przeciętną, czy też pozycje będące małymi arcydziełami. Są też i takie, które największy masochista omija szerokim łukiem i woli choćby zjazd gołym tyłkiem po nieheblowanej desce do wanny pełnej spirytusu, niż nawalanie w takiego gniota. Niemniej toplista gier (i nie tylko) zawsze będzie w pewnym stopniu subiektywna. Te tworzone przez społeczność graczy są często miłym odkryciem – te branżowe z kolei śmierdzą komerchą i klepaniem się nawzajem po majtach… Dziś toplisty jako sposób wybrania najlepszego produktu już dawno straciły swą moc, ale mają one jedną świetną cechę – i między innymi dlatego często je tworzę, czy też korzystam z tych już dostępnych. A mianowicie – toplisty są świetną kopalnią informacji i źródłem wiedzy o ciekawych grach lub tego, czego akurat dotyczą.
Sam używam wszelkiej maści rankingów dla poszukiwań ciekawych produktów, których dana lista dotyczy. A ponieważ coraz częściej my-gracze zastanawiamy się w co by tu zagrać, z kolei kolejne hity okazują się krapem z dupy wziętym – postanowiłem wrzucić kilka ciekawych zestawień gier, ale także serwisów z grami, które mogą okazać się prawdziwą kopalnią tytułów (często nawet prehistorycznych), są po prostu mega dobre, warte zagrania, a w które z kolei być może ktoś nie miał jeszcze okazji popykać.

Zatem gdy nadchodzi zima (lub już mineła), a jedynie czego by się chciało to ciepły komputer, fotel i dobra gra na setki godzin w świecie innym niż ta szarówa za oknem (tudzież żar z nieba) – polecam garść serwisów, z których można wygrzebać przeróżne perełki.
 

Łan

The PC Gamer Top 100

The 100 best PC games you should play today.


Na początek dość popularna toplista najlepszych gier, zawierająca 100 naprawdę świetnych tytułów, w które warto zagrać. Ofc polemizowałbym czy miejsca 1-20 są odpowiednio rozdysponowane, ale przecież pisałem już, że nie o to chodzi. Ta lista jest o tyle fajna, że mało w niej branżowego podcierania tyłków wielkim korporacjom, a także z tego powodu, że nie składa się z setki pojedynczych slajdów (co przy przeglądaniu naprawdę zaczyna wkurzać!). Polecam przejrzeć – każdy tytuł ma tutaj krótki opis, a nawet pozycje z końcowej dziewięćdziesiątki to często naprawdę świetne giery!
 


Tu

RPG Codex Top 70 PC RPGs (Now with User Reviews!) :: rpg codex > doesn’t scale to your level

RPG Codex > putting the ‚role’ back in role-playing. A highly prestigious gaming magazine with news and views on the latest and not so latest RPGs.

RPG Codex Top 74 PC RPGs of All Time: Boxed Edition :: rpg codex > doesn’t scale to your level

RPG Codex > putting the ‚role’ back in role-playing. A highly prestigious gaming magazine with news and views on the latest and not so latest RPGs.


Tutaj z kolei toplista najlepszych RPG’ów, którą zresztą już kiedyś polecałem na fejsie, stworzona przez prawdziwych fanatyków role-playing games.
Wszystkie tytuły są pokrótce opisane oraz okraszone screenami. Do tego jest tam też lista najlepszych wydań pudełkowych gier RPG. Warto na nią rzucić okiem z uwagi na fotki tych miażdżacych klimatem wydań. Chciałbym mieć na półce taką kolekcję!
A na koniec ta sama strona i niezliczone tabelki prezentujące w/w gry w formie najróżniejszych grafików. Gratka dla maniaków L I N K !!!!!
 


Fri

Video Game Reviews, Articles, Trailers and more – Metacritic

Not every critic is the same. Metacritic offers aggregated game reviews from the top critics, and our own METASCORE pinpoints at a glance how each game was reviewed.


Nie mogło też zabraknąć chyba największego serwisu skupiające rankingi najróżniejszych gier (i nie tylko), bazując na podstawie recenzji największych serwisów branżowych, ale też opinii setek zwykłych użytkowników. No cóż – KOPALNIA wiedzy o ciekawych grach. Wiem, że wiele ocen jest spieprzonych przez fejkowe recenzje itp, ale przy topowych produkcjach i setkach tysięcy opinii, ocena jest stosunkowo obiektywna.
Jednak znów nie polecam tego serwisu po to, by sprawdzać, która gra jest najlepsza, ale z uwagi na to, że można w tych rankingach znaleźć ciekawe gry, w które nie miało się okazji grać, a są tego naprawdę warte. Serwis jest o tyle fajny, że można dowolnie modyfikować parametry sortowania – czyli ustawiać ranking dla gier pc/PS/xboxa albo wszystkich na raz, czy też wybierać okres z jakiego chcemy oglądać dany ranking. W tych wszystkich zestawieniach z mojego doświadczenia gry z punktacją >70 są niezłymi pozycjami, te >80 to już must play, natomiast 60-70 to średniaki, które jednak dla wielu mogą okazać się prawdziwymi perełkami! Miłego kopania!
 


For

GameRankings – Video Game Reviews from around the Internet

Founded in 1999, GameRankings indexes over 240,000 video game reviews from both online and offline sources, plus over 230,000 other news articles.


Tutaj nie będę się za bardzo spuszczał – to samo, co powyżej, ale na mniejszą skalę, co nie znaczy, że gorzej! Ponownie duża ilość możliwości sortowania i przejrzenia rankingów na najlepsze gry. A w tych wszystkich listach wiele gier wartych oblukania.


Fajf

Top-Rated PC Games – GameSpot

GameSpot is the world’s largest source for PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, Wii U, PS Vita, Wii PC, 3DS, PSP, DS, video game news, reviews, previews, trailers, walkthroughs, and more.


Jeszcze jeden serwis z rankingami. Podobny, a trochę inny. Najwyżej oceniane gry jakoś nie przypadają mi do gustu, ale na wysokich pozycjach można tutaj znaleźć dużo ciekawych gier niezależnych, o których nie każdy miał pojęcie, że istnieją – a są mega dobre!
 


Sex… eckhm syks!

List of Game of the Year awards – Wikipedia

Game of the Year (abbreviated GotY) is a title awarded by various gaming publications to a deserving game. Many publications award a single „Game of the Year” to a single title that they feel represents the pinnacle of gaming achievement that year.


To z kolei bardziej ciekawostka, ale może komuś przyda – lista wszystkich gier, które zdobyły w danym roku najróżniejsze nagrody na najlepszą grę roku.
Wiele z tych nagród jest naprawdę z dupy, ale znów warto obczaić – a nóż łyżka wpadnie wam w oko, coś w co jeszcze nie graliście, a zdobyło tytuł gry roku i warto dać temu tytułowi szansę.
Raczej lista dla pasjonatów i ciekawskich. Ale fajnie, że zawiera ona chyba wszystkie największe rankingi ostatnich lat w jednej kupie – jeśli ktoś zamierza walnąć jakiś esej albo ankietę do licencjatu, to jak znalazł kapcie!
 


Sewen

Welcome to Steam

Privacy Policy | Legal | Steam Subscriber Agreement | Refunds


WTF?!?!?!? STEAM?! Zanim się wytłumaczę, muszę napisać o cudownej klasyfikacji gier na STEAM. Jeśli ktoś zamierza przeszukiwać gry na Steamie na podstawie proponowanych przez Valve kryteriów to… łopata na drogę i kopas w dupas. O co mi chodzi? No szukam jakiejś nowej zabawki do biblioteki, więc wybieram se zakładkę „przygodowe” – myślę sobie, może znajdę coś ciekawego i obczaję, może kupię… A tam w „przygodowych” Payday 2, albo GTA 5 – faktycznie przygoda na sto pięć. Albo kategoria „strategie”, a tam CS albo Arma 3… No ja rozumiem, że w tych gra jest taktyka, ale żeby wrzucać Counter Strike’a do gier strategicznych to już chyba przegięcie!
Wspominam jednak o Steamie, bo może sposób kategoryzacji gier ma na zasadzie „wrzućmy FPP to wszystkich kategorii to lepiej się sprzeda”, to jednak ma chyba najlepszy system polecający gry. Jeśli macie bibliotekę większą niż jakieś 10 tytułów i trochę już pograliście, to Steam na podstawie tego w co gracie, a nawet tego co przeglądacie, będzie wam podrzucał dobrane pod wasz gust pozycję. Nie chodzi mi tu o „kolejkę odkryć”, która jest mówiąc oględnie – średnia; ale mam na myśli proponowane pozycję do naszego konta, poniżej sklepowych promocji, gdzie nie raz natrafiłem na prawdziwe perełki, czy też zdziwiłem się o jak świętnej grze nie miałem pojęcia. Warto czasem przejrzeć to, co podrzuca nam Steam.
 


Ejt

Download the latest indie games – itch.io

itch.io is a simple way to find, download and distribute indie games online. Whether you’re a developer looking to upload your game or just someone looking for something new to play itch.io has you covered.


Jest to jedna z moich ulubionych stron. To sklep z grami niezależnymi, który poza tym, że posiada w ofercie tysiące niesamowitych indyków (dostępnych również na Steam, ale nie tylko), to zawiera także sporą bazę bardzo ciekawych gier darmowych.
Trzeba co prawda czasem trochę pogrzebać, ale od grzebania nic się nigdy nie stało 😉
 


Najn

1ndie World – gry niezależne, recenzje, indie games

Projekt stworzony z myślą o fanach gier niezależnych. Naszym celem jest wypromowanie polskich twórców na rynku krajowym jak i zagranicznym.


Na koniec polski serwis o grach niezależnych. Przy czym gry indie, to nie tylko tworzone w garażu pikselowe masakry piłą łańcuchową i szmelc, ale też całkiem duże produkcje, które urywają nogę, a i oko wykole. Wiele ciekawych tekstów i równie dużo świetnych gier do okrycia. Polecam
 
 


iiiiii TEN! czyli koniec
Tyle – na krótko, na szybko. Lista rankingów, czy też serwisów, gdzie można znaleźć pomysły na kolejne zapomniane chwile w przeróżnych światach najlepszych gier.

kloni


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial