Turbo wpis i jeszcze szybszy opis. Warto! Koniec!

A poważnie Hack Run to jedna z aktualnie pięciu w serii gier o hakowaniu jednego dewelopera. Dostępna jest w wersjach na PC (Steam), Androida oraz iOS. Na Steam kosztuje około pięciu dolców – ale w częstych promocjach jej cena spada do 50 centów (czyli jakieś 2 złote). W wersji na smartfony często pojawia się w promocjach -100% zupełnie za free. Zresztą jest też wersja demonstracyjna dostępna za darmo, którą można sobie wypróbować.
Ja grałem na komórce i tę wersję polecam. Z uwagi na sposób gry, wersja na PC’ty może być równie ciekawe (większa imersja), ale jest to raczej gra na krótką posiadówkę bez przerwy (ok 1,5-2h) i może lepiej sprawdzić się po prostu na smartfonie gdzieś w pociągu czy innym nudnym miejscu. Jak pisałem – gra ma też cztery kolejne części – ale nie wszystkie są dostępne na wymieniane wyżej urządzenia.

No więc – giera o hakowaniu i już. A dokładniej o jednej z bardzo ważnych dziedzin hakerstwa – czyli social engineering. Osobiście uważam tę metodę pozyskiwania danych za jedno z najważniejszych narzędzi hakerskich, bez którego nikt nie może nazywać się prawdziwym haka-masterem. Nie chodzi o wpisywanie miliona najdziwniejszych komend i wklikiwania ciągu niezrozumiałych znaków żeby złamać jakieś hasło. Zamiast tego (albo wraz z tymi umiejętnościami) można umiejętnie „zapytać” właściciela danego konta, tudzież wyciągnąć odpowiednie wnioski na podstawie osobistych informacji, by takie hasło zdobyć. Tym samym niech nikt nie liczy, że grając w tę grę nauczy się komend, czy sposobów na włamanie się do sieci/komputerów. Zresztą nie o to chodzi…

Cała gra ta emulator tekstu. Mamy tutaj ekran imitujący konsolę komend i po prostu działamy na zasadzie banalnych poleceń, w celu zalogowania się do danego konta/ odczytania tajnych plików itp. itd. Nie ma tu żadnej wyszukanej grafiki, czy tam wodotrysków, bo nie ich miejsce w takiej grze. Chodzi tu raczej o rozwiązywanie socjalnych zagadek, dzięki czemu z kolei poznajemy pewną historię początkującego (lub nie) hakera. Zatem dostajemy serię komend, za pomocą których możemy zalogować się na czyjeś konto mailowe – skąd jednak zdobędziemy do niego hasło, to już trzeba wydedukować samemu na podstawie informacji osobistych o danej personie. Właścicielem konta jest typowa blondynka? Może wystarczy wpisać „1234”. Osoba chwali się, że uwielbia jakiegoś tam wokalistę? Może hasłem będzie jeden z tytułów jego piosenek itp. Dodatkowej imersji dostarcza kilka zagadek, gdzie trzeba wejść na autentyczną stronę internetową żeby poszukać kolejnych wskazówek do następnego hasła/loginu itp.

Część tych „zagadek” była raczej łatwiejsza, ale pojawiło się też kilka naprawdę trudnych – dla frustratów są dostępne podpowiedzi, ale wtedy traci się cały ‚clue’ tej gierki. Dlatego sam osobiście polecam włączyć szare komórki (i mieć dobrą znajomość angielskiego).

Całą grę skończyłem na jednym posiedzeniu w około 1,5h. A z uwagi na ilość informacji podawanych w tekście nie polecam robienia przerw w tej grze, bo wszystko się po prostu zapomina, a ciężko potem wrócić do wątku. I może koniec samej historii był … no… nie podszedł mi, nie mój styl, nie moja bajka, zbyt trywialnie jak dla mnie.. To jednak wciągnąłem się i miło spędziłem czas. Kolejne zagadki czyli próby wymyślenia następnego hasła na podstawie odczytywanych wiadomości o życiu prywatnym poszczególnych osób, naprawdę wciągają i przede wszystkim dają czadową satysfakcję.

Biorąc pod uwagę poszczególne składowe tej gierki (projekt, ogólna fabuła, prosta mechanika) – no nie są one może najwyższych lotów – i pewnie taka gra dostałaby 4/10 w jakiejś branżowej gazetce. Ale! Mimo wszystko polecam zagrać, bo naprawdę można się wciągnąć i przede wszystkim miło spędzić czas! A o to przecież chodzi w grach.

Zatem tytuł dla osób mających wolną 1-2h gdzieś w poczekalni, czy pociągu, tudzież na kanapie po prostu po cięższym dniu; dla ludzi lubiących dość ciekawe i momentami trudne zagadki socjalno-logiczne, dla których z kolei nie sama mechanika jest ważna, a sposób prowadzenia gry. Nie powiem perełka, bo wielu rzeczy jej do ideału brakuje. Raczej gierka warta wypróbowania – szczególnie przy promocji i lub okazji pobrania za darmo.

Welcome to i273 – Creator of Hack RUN©

Ever wanted to be a hacker? Hack RUN® is a series of mobile and desktop games that let you hack your way into the heart of a mysterious organization to uncover their secrets. Hack RUN uses ‚old school’ command prompts (like UNIX) that simulates a real operating system.

elos kloni!


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial